Věk není jen číslo

Říká se, že nic nemůže překonat zkušenosti; proč se tedy vyhýbáme starším koním, když mají hodně co nabídnout profesionálním i amatérským jezdcům? V dnešní době se koně, stejně jako lidé, dožívají nejen vyššího věku, ale zároveň jsou schopni soutěžit i v pokročilejším věku díky správné životosprávě.

Tato skutečnost byla obzvláště nápadná na olympiádě v Londýně v roce 2012, kde 23-24 % jezdců osedlalo koně starší 15 let, přičemž nejstaršímu z nich bylo dokonce 20.  V soutěžích nižší úrovně je běžné, že se jich účastní i koně ve věku kolem dvaceti let, kteří jsou aktivní a dobře využívají svůj potenciál.

Jak tedy můžeme naše čtyřnohé parťáky udržet v nejlepší možné kondici až do stáří?

ZUBNÍ PÉČE

Podle známého přísloví nemáme hledět darovanému koni na zuby. Toto přísloví však neříká nic o našich vlastních koních, u kterých je velmi důležité o jejich zuby dbát se stejnou péčí, jako o Vaše vlastní. Jak koně stárnou, jejich chrup se postupně opotřebovává a stává se citlivějším, kvůli čemuž je pro koně obtížnější rozkousat jídla s vysokým obsahem vlákniny.

Píce a ostatní zdroje vlákniny by měla být základem stravy u starších koní. Vláknina dodává velké množství energie a je nezbytně důležitá pro udržení dlouhodobě dobrého zdraví. Pro koně, kteří kvůli problémům se zuby špatně snáší dřevnatou píci, je nejlepší alternativa červená řepa, která dodává obrovské množství energie, a jejíž vláknina je velmi dobře stravitelná.

Přestože zuby starších koní by měly být obrušovány velmi sporadicky (nebo vůbec), je velmi důležité, aby veterinář zkontroloval jejich zuby, dásně a tlamu alespoň jednou ročně. Pozor poškození zubů, které způsobuje tzv. quidding – kůň plive části potravy. To může být znakem vážného poškození uvnitř dutiny ústní. V tomto případě kontaktujte Vašeho veterináře.

EFEKTIVITA ZAŽÍVÁNÍ

Metabolismus starších koní bývá obvykle pomalejší, což je způsobeno celkovou únavou zažívacího systému. To znamená, že tělo nespotřebovává tolik kalorií.
Několik studií prokázalo, že naprostá většina koní starší 20 let trpí sníženou efektivitou zažívacího traktu, což v podstatě znamená, že tělo není schopno zpracovat některé důležité látky, které jsou následně z těla vyloučeny.

 DALŠÍ POTŘEBNÉ VITAMÍNY A MINERÁLY

Kvůli problémům se zažíváním uvedeným výše trpí metabolismus starších koní sníženou produkcí střevní mikroflóry, což způsobuje sníženou schopnost zpracování vitaminu B v tlustém střevě koně.
Tento problém se dá nejlépe vyřešit aplikací kvasnic, které díky mikroorganismu Saccromysis cervesis velice pomáhají stárnoucímu koníkovi. Kvasnice se dají navíc nahradit našimi produkty MULTIPLEX a IRON X CELL.
Také je vhodné věnovat pozornost vitaminu C, který zabezpečuje obranyschopnost organismu. Jeho nedostatek je u starších koní způsoben sníženou funkcí hypofýzy, čímž dělá organismus více napadnutelný virovými infekcemi. 
Změnami stravy u starších koní trpících problémy s ledvinami by bylo snížení vápníku-je tedy třeba vyvarovat se vojtěšky. Starší koně mají také rychlejší srdeční tep, což se projevuje vyšší mírou pocení během tréninku. V těchto případě je tedy žádoucí zajisti svému koni suplementaci ELEKTROLYTY.

 ZÁSOBA ENERGIE A PROTEINŮ

Je vhodné doporučit, abyste se vyhýbali neupravenému zrní kvůli snížené výkonnosti zažívání, nicméně navyknout staršího koně na novou stravu může být obtížné.
Krmení ve formě pelet je vyrobeno z kvalitního tepelně upraveného zrní. Právě ona tepelná úprava pak pomáhá lepšímu vstřebání živin.  Za přidání vody z nich dokonce lze vytvořit kaši, aby ji mohl konzumovat i starší kůň, který má problémy se zuby. Ve skutečnosti stačí do této kaše tuto kaši lze vytvořit za pomoci teplé vody a přidat to ni seno, čímž se zajistí udržení koně v teple i přes zimu. Starší koně obecně mívají problémy s termoregulací, a tudíž potřebují čerpat více energie právě z krmení než jejich mladší parťáci.
Poohlédněte se po krmení s obsahem 12-14 % hrubého proteinu (což je o trochu více, než doporučovaná dávka pro mladší koně). Zdroje proteinu musí být z vysoce kvalitních potravin, a zároveň by měly poskytnout dostatek aminokyselin, zejména pak BCAA, pro udržení svalové hmoty. Pro koně s ledvinovým onemocněním by však dieta měla obsahovat naopak méně proteinů a žádný přidaný tuk.

Protože zrní je těžko stravitelné, doporučujeme jej kombinovat s krmnými oleji (jako je například náš CURRAGH CARRON OIL). Před přidáváním těchto olejů však opět nechte zkontrolovat, zda jsou ledviny koně zdravé.

CHONDROPROTEKTIVNÍ SUPLEMENTACE

 Jedním z prvních znaků, že kůň stárne, je ztuhlost kloubů. Nejčastěji se projevuje stejně jako u lidí po ránu. Důležité je tento problém podchytit co nejdříve a poskytnout koni maximální možnou suplementaci pro zachování funkce kloubů a minimalizovat tak bolest.
Klíč k zachování maximální funkčnosti kloubů je udržovat zdravou chrupavku. Tato tkáň je pružná a za normálních okolností se sama regeneruje. Regenerační schopnost se ale postupem času snižuje, což časem způsobuje bolest kloubů a nižší hybnost. Důležité proto je zajistit dostatek kyseliny hyaluronové (tu najdete například v našem STRIDE HA), glukosaminu (ten je obsažen v GLUCO-FLEX) a metylsulfonylmetanu (ten zajistí především náš přípravek STRIDE 30X50g a STRIDE MP 60X20g).

Dalším problémem, na který je třeba u starších koní upozornit, je zvýšené riziko PPID (dříve označované jako Cushingův syndrom). Jedná se o hormonální poruchu spojenou s dysfunkcí hypofýzy, která postihuje z většiny koně starší patnácti let. Tento problém způsobuje, že tělo koně není schopno dostatečně zpracovávat některé hormony a v důsledku může vést k obezitě, slepotě nebo vypadávání srsti. V případě zpozorování těchto příznaků neprodleně kontaktujte svého veterináře.

ZÁVĚREM

Ať už stále akční nebo odpočívající, starší koně mají silné emocionální pouto se svým majitelem, obzvláště pak s tím, který se o ně dobře stará a zajišťuje jejich maximální pohodlí a dobré zdraví. Jednoduché změny v tréninkovém plánu a krmení vám tedy jistě zajistí, že vás váš čtyřnohý parťák bude milovat ještě mnoho let.