Nebezpečí skryté pod spadanými listy

Přestože je na podzim listí krásné na pohled, může pro vašeho koně představovat vážné zdravotní riziko.Nikdy neshrabujte a nenechávejte spadané listí ve výběhu koní - pokud je sežere, může se husté listí zhutnit v koňském žaludku a způsobit koliku.
Dávejte pozor na listí a stromy, které jsou pro koně toxické. Pokud po bouřlivém počasí spadnou větve na pole, ujistěte se, že jsou okamžitě odstraněny.
Mezi příznaky otravy patří nechutenství, deprese, zácpa, průjem (který může obsahovat krev), krev v moči a kolika.

Dva původní české stromy, které mohou vašemu koni ublížit, jsou dub a platan.
Duby by měly být ohrazeny nebo by měly být odstraněny všechny spodní větve; listy a žaludy jsou pro koně ve velkém množství toxické kvůli kyselině tříslové.
Otrava platanem, neboli atypická myopatie, je onemocnění, které je často smrtelné a je způsobeno tím, že koně pojídají semena platanu. Toto onemocnění, které je často smrtelné, způsobuje poškození svalů koní.
Mezi další dobře známé jedovaté stromy a rostliny pro koně patří mimo jiné: náprstník, máslovník, tis, pýr, rododendron, javor.

Živiny, které mohou pomoci udržet zdravá játra (orgán nejvíce ohrožený požitím toxinů), jsou obsaženy v přípravku Vita -E -Plus - "Silný antioxidant" od společnosti TRM. Jednou z hlavních funkcí jater, která tvoří 1 % tělesné hmotnosti koně, je detoxikace a odstraňování škodlivých látek.