Česnek - zázračný lék

Pozitivní účinky česneku na lidský organismus jsou známy již od 14. století před naším letopočtem. Od té doby je považován pro zvířata i pro lidi jako zázračné jídlo. „Kdo jí cibuli, tam nechodí lékař. Kdo jí česnek, tam nechodí nikdo“, jak říká klasik.  Není se čemu divit, antiseptické, antibiotické a protizánětlivé účinky této rostliny jsou totiž prospěšné jak pro lidi, tak pro koně.


Bylo zjištěno, že pro koně česnek funguje při léčení dýchacích obtíží, jako přirozený repelent proti dotěrnému hmyzu, a zároveň pomáhá udržovat střevní mikroflóru. Obecně je česnek bohatý na selen a síru. Síra je známá pro schopnost čistit krev, čímž nejen léčí, ale i předchází mnoha nemocem, kterými Váš čtyřnohý společník může trpět.

Mohlo by se zdát, že tak běžná věc jako je česnek, je univerzálním lékem a dá se jí nahradit celá lékárnička!

Tak to ale úplně není. I přes všechny zdraví prospěšné účinky může být tato bylina ve větších dávkách až nebezpečná, a proto by se to ani s ní nemělo přehánět. V nejnovějších studiích bylo totiž zjištěno, že nadmíra česneku v koňském metabolismu zadržuje v těle škodlivý N-propyldisulfid. Tato látka upravuje jednotlivé enzymy uvnitř krevní buněk, což může v důsledku vést k nedostatku látek, které jsou odpovědné za ochranu buňky před běžným oxidativním poškozením. V případě předávkování česnekem mohou proto krevní buňky vznikat již poškozené, což vede k anemii (tj. chudokrevnosti). Podle předběžných studií je k tomuto předávkování nutná dávka 15 a více miligramů česneku denně na kilogram váhy koně. Pokud však tuto dávku nepřekročíte, riziko vedlejších účinků jako anemie je za běžných okolností téměř nulové.

Mylnou formací je pak ta, že je potřeba česnek podávat syrový, protože tepelnou ztrácí některé enzymy a jiné důležité látky. Pravdou je, že pokud jej budete vařit ihned po oloupání, skutečně k tomu dojde, nicméně pokud česnek oloupete, nakrájíte a necháte 15 minut před vařením dýchat, všechny benefity si zachová (myslete na to při přípravě dnešní večeře!). Při pořizování česneku pro koně je velmi nutné porozhlédnout se po produktu, který obsahuje pouze 100 % čistého česneku bez dalších přidaných látek, ať už se jedná o prášek, granule nebo sirup. Na to jsme v TRM mysleli, a proto pro Vás připravujeme uvedení nového produktu - Česnekového prášku se 100 % čistotou!


 

Každý podzim a zimu trápí lidi i koně chřipka s běžnými příznaky-zvýšenou teplotou a kašlem. Česnek může být použit zároveň i jako lék na kašel, protože obsahuje i substance, které čistí dýchací cesty. Společně s jeho protizánětlivými účinky je proto velmi doporučovaný, jen se to s ním nesmí přehánět.

Abychom tedy shrnuli jeho pozitivní účinky:

  • Zvyšuje chuť k jídlu
  • Může fungovat jako úleva od koňského astmatu
  • Odpuzuje dotěrný hmyz
  • Má schopnosti čistit krev
  • Funguje jako účinný antioxidant
  • Je to přirozený zdroj metylsulfonylmetanu (MSM), a tedy pozitivně působí i na kloubní aparát