Podzim je tady; na co si dát pozor?

Podzimní rovnodennost na severní polokouli nastává koncem září (letos přesně 22. září) a my začínáme pociťovat skutečnou změnu počasí. Je čas začít upravovat stravu a zohledňovat ochranná opatření, která koním pomohou zvládnout měnící se kvalitu pastvy, přechod z pole do stáje a nižší teploty. Je to docela podobné, jako bychom my sami užívali "tonikum" na zimní měsíce, abychom zahnali nachlazení a chřipku.

V tomto ročním období je třeba zvážit dvě oblasti:

1. Změna stravy

Kvalita trávy kolísá s každým ročním obdobím, ale změna kvality z léta na podzim je významná. V tomto období mírných / slunečných denních teplot a chladných nocí se v trávě koncentrují uložené cukry, což může u některých koní zvýšit riziko zažívacích potíží nebo laminitidy. Nejvíce ohroženi jsou koně trpící metabolickým syndromem koní (EMS), koně s výraznou nadváhou nebo koně, kteří mají problémy s normální hladinou cukru v krvi a jsou citliví na obsah cukru v krmivu.

Přechod z terénu do stájového prostředí je pro citlivý trávicí systém koně náročný, proto je třeba mu během těchto změn poskytnout pomoc v podobě prebiotik a probiotik. Synbiovit od TRM obsahuje jediné probiotikum s licencí pro použití u koní - živé kvasinky Saccharomyces Cerevisie ve stájové formě, které v kombinaci s prebiotiky, uhličitanem vápenatým a vitamíny skupiny B významně pomáhají zadnímu střevu vyrovnat se s výzvami sezónních změn.

 

Pokud se při těchto změnách stravy nepostupuje opatrně, mohou se u koní objevit žaludeční vředy, které jsou bolestivé a vysilující. Mezi příznaky žaludečních vředů u koní patří úbytek hmotnosti, zvýšená podrážděnost, přerušovaná kolika. Opět se osvědčí doplňování stravy, které přirozeným způsobem chrání střeva a umožňuje jejich uzdravení. GNF dodává jedinečné složení probiotik, aminokyselin, extraktu z mořských řas a specifických minerálů, které jsou nezbytné pro podporu obnovy a udržení zdravého trávicího traktu.

Přechod z čerstvé trávy na seno nebo pořízení nové zásoby sena představuje pro koně stejně velkou změnu jako změna koncentrovaných krmiv. Tyto významné úpravy stravy by měly být v ideálním případě prováděny postupně, aby se snížilo riziko zažívacích potíží. U koní, kteří mohou trpět žaludečními vředy, je nezbytné, aby se k udržení tělesné kondice a energetické úrovně nepoužívalo přílišné spoléhání na obiloviny. Koně trpící EGUS by měli být krmeni koncentráty s vyšším obsahem vlákniny a oleje.


 

2. Sluneční světlo a vitamin D

Vitamin D je vlastně hormon a dostatečné sluneční záření vede k produkci dostatečného množství vitaminu D ze 7-dehydrocholesterolu v kůži. Existují obavy, že koně v podzimním/zimním období mohou mít nedostatek vitaminu D, protože jsou značnou část dne ustájeni.

 

Aby se vápník a fosfor vstřebávaly, musí být v těle dostatek vitaminu D. Nedostatek vitaminu D výrazně snižuje vstřebávání obou minerálů. Nedostatek vitaminu D by totiž mohl být faktorem, který by mohl ovlivnit riziko poškození skeletu a predisponovat zvířata k zánětlivým onemocněním dýchacích cest a dalším onemocněním, která běžně postihují koně v tréninku.

Vitamin D existuje v několika formách, z nichž většina je přítomna jako ergokalciferol (D2) nebo cholekaciferol (D3). První z nich je produkován houbami na rostlinných materiálech, když jsou vystaveny slunečnímu záření, a kůň jej přijímá v rámci krmiv. Naopak cholekaciferol může být syntetizován endogenně z cholesterolu během chemické reakce v kůži, která závisí na slunečním záření.

 

Mezi potraviny přirozeně bohaté na vitamin D3 patří rybí tuk (olej z tresčích jater). Vysoký obsah vitaminu D2 mají i na slunci sušená krmiva. Seno, které bylo sušeno uměle a málo vystaveno slunečnímu záření, neobsahuje mnoho vitaminu D. Méně kvalitní seno je třeba doplňovat, aby se udržela dobrá kondice, zdraví a výkonnost koní.

Pro zajištění dostatečného příjmu vitaminu D v potravě se doporučuje doplnění multivitaminového a minerálního komplexu Speedxcell, který poskytuje dávku 6 500iu vitaminu D3 denně. Některé komentáře v literatuře se týkají toxicity vitaminů rozpustných v tucích. Horní bezpečná hranice pro koně je 22 00iu vitaminu D na den, takže množství doplňované přípravkem Speedxcell je v mezích a může se ukázat jako nezbytné při dnešních chovatelských postupech, které koně předurčují k suboptimálnímu příjmu vitaminu D. Omezení množství střídání koní (< méně než 2 hodiny denně) zabraňuje jejich tělu, aby mělo čas přeměnit v kůži dostatečné množství vitaminu D. V případě, že se koně dostanou do volné přírody, může být jejich příjem vitaminu D omezen. V zimním období je navíc přeměna méně účinná kvůli nižší intenzitě světla a je dále umocněna používáním rohoží, které zakrývají velkou část těla koně.

S přicházejícími chladnými večery sáhněte po probiotiku, toniku nebo multivitamínovém doplňku pro vás i vašeho koně, abyste se ubránili virům a bacilům, které přicházejí se změnou ročních období.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení