4 nejčastější onemocnění kloubního aparátu psů a jak k nim přistupovat

min

Stejně jako lidé mohou i psi trpět onemocněním kloubního aparátů. Takové onemocnění může výrazně znepříjemnit a snížit kvalitu života. A právě zvířata s onemocněním kloubního aparátu se stávají velmi častými návštěvníky veterinárních ordinací.

Hlavní příčiny kloubního onemocnění

 • Genetická predispozice a plemenná příslušnost – některá plemena, zejména velká a obří, mohou mít genetickou predispozici k onemocnění kloubů. Mezi plemena náchylná na tato onemocnění můžeme například zařadit Bernardýny, Irské vlkodavy, Leonbergery, Anglické mastify, Neapolské mastiny, atd..
 • Nadměrná zátěž kloubů – dochází k degeneraci tvorby kyseliny hyaluronové, která zvyšuje viskozitu synoviální tekutiny a zajišťuje tak správnou funkci kloubu.
 • Probíhající degenerativní kloubní onemocní nebo zánětlivý proces – opět dochází zejména k degeneraci tvorby kyseliny hyaluronové.
 • Traumatické poranění kloubu – např. subluxace a luxace, zhmoždění, zlomeniny v kloubu, atd.
 • Stárnutí – jedná se fyziologický proces, při které vede snížení schopnosti buněk produkovat hyaluron a ostatní látky nezbytné ke správnému fungování kloubů.

n-min

Nepodceňujte první příznaky

Každý správný chovatel by měl být schopen rozpoznat, že se s jeho zvířetem něco děje a bezprostředně na to reagovat. Kloubní onemocnění mají odlišnou dobu nástupu, proto je třeba v této oblasti být obezřetní.

Mezi první příznaky, které můžete jako chovatel zaznamenat patří:

 • náhlý pokles aktivity,
 • neochota k pohybu v důsledku bolesti kloubů,
 • zvýšená bolestivost, teplota a případný otok v oblasti kloubu, 
 • kulhání,
 • v některých případech i odmítání krmiva.

Pokud jako chovatel zaznamenáte tyto varovné signály, je vhodné navštívit veterinárního lékaře. Mnoho majitelů si myslí, že takové na první pohled vypadající „obyčejné“ kulhání se rozchodí. Bohužel tomu tak ve většině případů není. Já osobně zastávám názor, že lepší navštívit veterinární kliniku zbytečně, než se dostavit pozdě.

2_n-min

Nejčastější onemocnění kloubního aparátu

Asi každý z Vás zaznamenal za svůj život zaznamenal termíny: dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteoartróza, osteochondróza a zhmoždění kloubu. Řekněme, že toto jsou nejčastější onemocnění kloubů, která si teď společně probereme. Zejména jejich podstatu a také to, jak k nim přistupovat.

Dysplazie

DKK a DLK (dysplazie kyčelního a dysplazie loketního kloubu) jsou pojmy, které zná nebo se s nimi setkala většina z Vás. Jedná se o závažné onemocnění pohybového aparátu, které je charakterizováno chybným vývojem a utvářením kloubní jamky, pouzdra a vazů. Typická je volnost kloubního spojení a také místně oslabená svalovina. V důsledku toho se kloub stává nestabilní. Onemocnění vzniká následkem dědičně podmíněného chybného vývoje kloubu, zároveň zde přispívají i faktory vnějšího prostředí (krmivo, zatěžování kloubů atd.). Jedná se o velmi bolestivou záležitost, při které dochází k oslabování kloubu, zhoršování pohyblivosti a také vzniku artrózy.

Osteoartróza (artróza)

Jedná se o zprvu nenápadně vypadající onemocnění, které nejdříve spočívá ve změnách vlastní chrupavky a k ní přilehlé kosti. Postupně ale přechází v poškození celého kloubu, především kyčelního, loketního a kolenního. Osteoartrózu lze také definovat jako degenerativní onemocnění, které vede k omezení pohybu kloubu a jeho poškození. Způsobuje ztrátu chrupavky a nárůst kostní tkáně v okolí kloubu, která způsobuje nepříjemnou bolest. Může vzniknout v důsledku genetické predispozice, nadměrného zatěžování kloubu, obezitě, ale i vlivem poranění nebo jako součást jiného onemocnění.

Osteochondróza (OCD)

OCD je onemocnění chrupavek na kloubních plochách dlouhých kostí. Vyskytuje se zejména u rostoucích plemen velkých psů. Na vzniku se podílí genetická a plemenná predispozice, ale i rychlost růstu a výživa zvířete. U psů s OCD je chrupavka poškozená a abnormálně roste (je zesílená). Díky tomu dochází k nedostatečnému spojení chrupavky s přiléhající kostí a zároveň i k narušení krevního zásobení. Proto se často stává, že nekrotizovaná (odumřelá) část chrupavky se odlomí a v ten moment v kloubu působí jako cizí těleso, které způsobuje bolestivost, nestabilitu kloubu a případnou artrózu. Tyto odlomené fragmenty mohou mineralizovat, díky čemuž mohou být snadno detekovatelné na rentgenovém snímku.

Zhmoždění kloubu (kontuze)

Kontuze je řada mikroskopických i makroskopických změn v kloubu, které vznikly přímým působením podnětu na kloub. Příčinou může být například úder do kloubu, nevhodný pohyb (skok), podvrknutí atd..

8_n-min

Jak k onemocnění kloubu přistupovat

Jak jsem v předchozím textu zmínila, při jakémkoliv podezření na postižení kloubního aparátu navštivte svého veterinárního lékaře. Ten má potřebné vědomosti a také techniku, prostřednictvím níž Vám pomůže odhalit nejen diagnózu, ale i příčinu a následně tak zvolí vhodnou terapii „ušitou na míru“ Vašemu zvířeti. 

Vy jako chovatel můžete kloubnímu onemocnění předcházet prevencí. Protože právě ta snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Zde je výčet základních pravidel prevence:

 • Psa nepřekrmujte – příliš vysoká hmotnost zvířete představuje obrovskou zátěž pro klouby. Takže ano, na oplácané štěňátko může být sice roztomilý pohled, ale z hlediska zdravotního stavu kloubů (nejen) to nepřináší žádná pozitiva.
 • Snažte se psa držet ve vhodné kondici aneb „ve zdravém těle zdravý duch“ – dobrá kondice s sebou přináší i kvalitní svalovou hmotu a celkové zdraví organismu.
 • Vyhněte se nadprůměrné zátěži – nic se nemá přehánět. Zejména dbejte na štěňata, zvířata ve vývinu a staré jedince.
 • Krmte kvalitní a vyváženou stravou úměrnou věku a kondici psa – v této oblasti Vám může velmi dobře poradit veterinární lékař, proto se ho nebojte zeptat.
 • Podávejte kvalitní chondroprotektiva - TRM STRIDE PLUS.

STRIDE PLUS

TRM STRIDE PLUS je kompletní doplněk stravy napomáhající udržení zdravých kloubů Vašeho psa. Základními složkami jsou chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, methysulfonylmethan a glukosamin HCl spojené v chutnou suspenzi, kterou můžete svému psovi podávat společně s krmivem. Všechny přísady jsou veganského původu, což oproti jiným přípravkům komerčních dodavatelů, zajišťuje uniformitu produktu bez jakékoliv kontaminace živočišnou složkou.

Složení:

 • Chondroitin sulfát – stimuluje produkci proteoglykanů a váže na sebe vodu, díky čemuž umožňuje kloubu odolat vysokému tlaku a otřesům. Mimo jiné i potlačuje funkci neadekvátních enzymů, přítomných v chrupavce.
 • Kyselina hyaluronová – zajišťuje viskozitu synoviální tekutiny a tím i hladkost a kluzkost pohybu kloubu.
 • Methylsulfonylmethan – podílí se na udržení zdravých kloubů, šlach a vazů, syntéze pojivové tkáně, enzymů, protilátek a glutathionu. 
 • Glukosamin HCl – podílí se na syntéze proteoglykanů a glykosaminoglykanů, které se uplatňují jako skvělý lubrikant a tlumič nárazů v kloubním spojení. 

Podáváním přípravku TRM STRIDE PLUS zajistíte tělu přírodní složky důležité pro zachování správné funkce kloubů a pojivové tkáně. Dosáhnete tak díky tomu rychlejší obnově buněk pojivové tkáně a syntézy kvalitnější synoviální tekutiny.

Více informací k produktu a k anatomii kloubního spojení v článku: Onemocnění kloubního aparátu psů