Podlom neboli bahenní horečka

Typické jarní počasí tvoří ideální prostředí pro jednu velmi nepříjemnou věc-je jí bakterie Dermatophilus congolensis která koni způsobuje nemoc Pastern Dermatitis známou jako podlom nebo též bahenní horečku.

V deštivém počasí se většina koní dlouhodobě vystavuje kontaktu s blátem, ve kterém se schovává vysoká šance kožního onemocnění-bahenní horečky. Ta se ale naštěstí dá při včasném odhalení velmi jednoduše léčit, a dokonce jí lze snadno předejít.

Příznaky

Nejběžnějším příznakem horečky vyrážka na korunkách a spěnkách (oblastech, které jsou nejvíce vystaveny bahnu), v extrémních případech ale může dosáhnout až na hřbet. Vyrážka pak svědí, natéká a je bolestivá na dotek. Nejvíce postižená pak bývá kůže na bílých nohách.

Prvními příznaky je zarudnutí pokožky a malé puchýřky. Při neléčení infikovaná kůže následně popraská a celá noha oteče, což v extrémních případech může vést k těžkému poškození celého lymfatického systému.

Příčiny

Obvykle je jako jediná příčina bahenní horečky uváděna pouze ona bakterie Dermatophilus congolensis, ve skutečnosti ale bylo zjištěno, že faktorů, které tuto nemoc způsobují, je více.

Pokud je kůže jakýmkoli způsobem mechanicky poškozená, usnadní to průchod mikroorganismů do otevřené tkáně, což vede k dramatickému zvýšení rizika infekce. V blátě se velice často vyskytují i stafylokoky, které mohou taktéž způsobit podlom. Dalším z rizik jsou roztoči, které napadají měkkou kůži, způsobují její podráždění a opět ulehčují vstup bakterií do tkáně.

Ačkoli název indikuje, že nemoc vzniká pouze z kontaktu s bahnem, může ji způsobit i přílišné mytí nohou, které změkčí kůži, v kombinaci s pohybem v písčitém prostředí.

V neposlední řadě může být příčina zároveň špatné ustájení. Ať už se jedná o poškození fyzické (hrozbou ostrá stébla slámy), nebo chemické (vysoký obsah amoniaku kvůli znečištěné stáji). Stejnou hrozbou také může být špatně umístěné bandáž nebo bota, která může kůži mechanicky poškodit.

Léčba

Prvním a nejdůležitějším krokem je samozřejmě odebrání dráždivého prvku, pokud takový existuje. Ať už se jedná o sundání špatně nasazené bandáže, úklid špinavé stáje nebo omezení pohybu v příliš blátivém či písčitém výběhu.

Dále je velmi důležité párkrát denně čistit postižené místo antibakteriální mastí kombinovanou s vlažnou vodou, aby stroupky změkly a snížilo se tak riziko jejich odloupnutí. V některých případech je třeba odstranit nebo alespoň zastřihnout srst kolem rány, aby se minimalizovalo riziko dalšího podráždění kůže.

Nejlepší volbou jsou ale tzv. bariérové krémy, jako například TRM EQUIZAL, s obsahem oleje z Tea Tree, známým díky svým antiseptickým účinkům, oxidem zinečnatým pro zajištění správné funkce metabolických drah, lanolinem, který vytváří bariéru a zabraňuje tak znečištění rány a včelím voskem, což je látka bohatá na vitamín A s antiseptickými a antioxidačními účinky.
Tyto bariérové krémy by měly být aplikovány po vyčištění a usušení rány, nikoli místo něj.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak nemoci předcházet, je udržovat okolí Vašeho koně uklizené, dbát na pestrost krmení a správné čištění dolních částí nohy, kdykoli je to nutné. Pokud je to možné, napněte kůži na korunkách tak, aby nezůstaly žádné záhyby, a až poté začněte s čištěním. Kožní záhyby vytvářejí teplé a vlhké prostředí, ve kterém se bakterii daří nejlépe. Další možností je pak nechat bláto zaschnout a následně vyhřebelcovat.

V průběhu deštivých dnů, kdy je bahno všude a nelze se mu vyhnout, doporučujeme preventivně mazat dolní část nohou bariérovými krémy, které v podstatě znemožní nákazu. Nejlepší z těchto krémů je TRM EQUIZAL.
Protože se jedná o velmi vleklou a bolestivou nemoc, lepší, než léčit je dlouhodobě jí předcházet!