Onemocnění kloubního aparátu psů

78397574_438983853407006_5557903468770885632_n-min

Snížená aktivita, ztráta chuti k pohybu, bolest, kulhání nebo otok kloubů patří mezi první příznaky upozorňující na potíže s pohybovým aparátem.

78687675_803700426726659_5115181285031018496_n-min

Trocha anatomie nikdy neuškodí

Abychom dokázali pochopit to, jak takové klouby vlastně fungují a jak o ně máme správně pečovat, je potřeba začít od základu a vysvětlit si anatomickou stavbu kloubního spojení.

Pokud bychom měli brát pohybový aparát jako celek, jedná se o komplexní systém, který má především mechanickou funkci. Základní součástí pohybového aparátu jsou kostra a svaly, které slouží k udržení těla jako takového a k pohybu. Samotná kostra potom zahrnuje jednotlivé prvky – kosti, vazy, chrupavky a vlastní spoje kostí

Na základě druhu spojení kostí se odvíjí vlastní pohyblivost kloubu. To může být prostřednictvím:

  • vaziva – např. spojení většiny kostí na lebce,
  • chrupavky – např. stydká spona pánve,
  • kostní tkáně – např. kost křížová,
  • svalů – např. připojení lopatky k hrudnímu koši prostřednictvím svalů pletence hrudní končetiny u zvířat, která nemají klíční kost,
  • kloubů – např. kolenní kloub.

Kloubní spojení je ve své podstatě nejsložitějším typem spojení dvou a více kostí, které se právě díky své složitosti a zatíženosti stává velmi náchylnou oblastí těla zvířete, o kterou je třeba náležitě pečovat.

Náležitosti kloubního spojení:

  • Chrupavka – potahuje styčné plochy, kterými se kosti v kloubu dotýkají. Zabezpečuje bezpečný dotyk mezi kloubními plochami a zároveň mírní nárazy mezi kostmi. Vlastní chrupavku tvoří chrupavkové buňky (chondrocyty) produkující kloubní matrix složenou z kolagenních a také elastických vláken, které jsou zalité v amorfní substanci. Ta je z chemického hlediska tvořena proteoglykany zahrnujícími proteinové jádro a glykosaminoglykany (chondroitinsulfát A, C a keratansulfát) a dále i malým množstvím glykoproteinů.

  • Kloubní pouzdro – nachází se po obvodě kloubních ploch a uzavírá kloubní dutinu. Skládá se ze dvou vrstev – vnější tuhé vrstvy a vnitřní vrstvy bohaté na synoviální buňky, cévy a nervy. Synoviální buňky produkují synoviální tekutinu (= kloubní tih). Jedná se o vazkou, nažloutlou a čirou tekutinu jejíž funkcí je výživa a lubrikace kloubních chrupavek. Zároveň se uplatňuje při zmírnění nárazů kloubních ploch.

  • Pomocné prvky – v neposlední řadě bychom měli zmínit i pomocné, nicméně velmi důležité součásti kloubu, jakými jsou vazy k zesílení pouzdra a zamezení nežádoucích pohybů, ploténky vkládající se mezi chrupavky s nepravidelnou styčnou plochou, drobné svaly zabraňující uskřinutí a nakonec tihové váčky.

79380389_3187335074672479_7127912606156718080_n-min

Jak k onemocnění kloubního aparátu přistupovat

Zhoršená funkce jednotlivých částí kloubu může snížit pohyblivost kloubu jako takového a tím i celkovou mobilitu zvířete. To výrazně snižuje kvalitu života – ztráta chuti k pohybu a snížení aktivity.

Onemocnění kloubního aparátu může postihnout jakéhokoliv jedince. Následkem výskytu predispozičních faktorů se někteří jedinci stávají rizikovějšími pacienty.

Těmito faktory mohou být:

  • Genetika – některá plemena, zejména velká a obří mohou mít genetickou predispozici k onemocnění kloubů. Průzkumy uvádí, že například 9,4 % Retrieverů bylo postiženo dysplazií kyčelního kloubů. 
  • Vývoj pohybového aparátu – vývojové problémy se nejčastěji vyskytují během období rychlého růstu mezi třetím a devátým měsícem věku. 
  • Trauma – zlomenina, luxace, pohmoždění, … 
  • Degenerativní změny – ať už v následkem nějakého patologického stavu nebo vlivem stáří zvířete. 

V důsledku těchto i dalších faktorů, dochází k poškození kloubní chrupavky, zánětlivým procesům až ke ztrátě funkce kloubu. Základem prevence a léčby je zajistit správnou  nutriční podporu, která zajistí správnou fyziologii kloubního aparátu.

Nutriční podpora kloubního aparátu

Základem jsou 4 klíčové složky:

  • chondroitin,
  • kyselina hyaluronová,
  • methylsulfonylmethan a
  • glukosamin, které jsou součástí přípravku STRIDE PLUS

STRIDE PLUS

STRIDE PLUS

Je kompletní doplněk stravy napomáhající k udržení zdravých kloubů Vašeho psa. Základními složkami jsou chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, methysulfonylmethan a glukosamin HCl spojené v chutnou suspenzi, kterou můžete svému psovi podávat společně s krmivem.

Všechny přísady jsou veganského původu, což oproti jiným přípravkům komerčních dodavatelů, zajišťuje uniformitu produktu bez jakékoliv kontaminace živočišnou složkou. 

Chondroitin sulfát

Jedná se o nejhojněji zastoupený glykosaminoglykan v amorfní hmotě chrupavky. Stimuluje produkci proteoglykanů a zároveň je schopen vázat velké množství vody. To umožňuje kloubu odolat vysokému tlaku a otřesům. Zároveň potlačuje funkci neadekvátních enzymů, které jsou přítomny v poškozené chrupavce. Nedávné studie prokázaly, že může snížit syntézu oxidu dusnatého vznikajícího poškozením chrupavčité tkáně. 

Oproti ostatním kloubním preparátům, přípravek STRIDE PLUS obsahuje výhradně čistý chondroitin sulfát veganského původu charakterizovaný vysokou čistotou látky a získávaný procesem fermentace. Chondroitin sulfát používaný ve STRIDE PLUS tvoří o více než 75 % 6-sulfátových disacharidů ve srovnání s většinou výrobků živočišného původu.

Kyselina hyaluronová

Je běžnou součástí kloubu. Její kvalita a množství je snížené v kloubní dutině postižené osteoartritidou. Jednou z jejích vlastností je zvýšení viskozity synoviální tekutiny, čímž se snižuje tření mezi kloubními plochami a zajistí se správnost a hladkost pohybu kloubu. Studie prokázaly snížení odporu pomocného aparátu kloubu. 

Zdroj kyseliny hyaluronové, používané v přípravku STRIDE PLUS, je získáván fermentací z kukuřice a neobsahuje žádné složky živočišného původu. Ostatními výrobci je však tato kyselina často opomíjena, přestože mimo svou funkci zároveň napomáhá lepší vstřebatelnosti ostatních složek přípravku. 

Methylsulfonylmethan (MSM)

Jedná se o zdroj organické síry, která je snadno vstřebatelná a využitelná v těle zvířete. Síra je důležitá živina pro udržení zdravých kloubů, šlach a vazů, podílí se na syntéze pojivové tkáně, enzymů, protilátek i glutathionu. V přípravku STRIDE PLUS se kombinuje s glukosaminem, protože bylo prokázáno, že v této kombinaci dosahuje mnohem lepších výsledků. 

Glukosamin HCl

Glukosamin je aminosacharid, který se zabudovává do proteoglykanů a glykosaminoglykanů. Proteoglykany jsou hlavní součástí extracelulární matrix. Tvoří komplexy s ostatními proteoglykany a vytváří tak hyaluron a kolagen. Glykosaminoglykany jsou vysoce polární a přitahují vodu, proto se uplatňují jako skvělý lubrikant a tlumič nárazů v kloubním spojení. Přidání glukosaminu do stravy stimuluje tvorbu glykosaminoglykanů a proteoglykanů. 

STRIDE PLUS obsahuje glukosamin HCl, který obsahuje výrazně vyšší aktivitu glukosaminu ve srovnání s běžně dostupným glukosamin sulfátem, používaným v ostatních preparátech na klouby. Zároveň bylo dokázáno, že tento derivát glukosaminu zvyšuje sekreci mukopolysacharidů ve srovnání s ostatními deriváty. 

Farmakokinetické studie týkající se glukosaminu a chondroitinu u psů uvádí, že 87 % perorálně podané dávky radioaktivně značeného glukosaminu a 70 % značeného chondroitinu je absorbováno do těla. Díky podávání glukosaminu a chondroitinu se zlepšila kvalita i synoviální tekutiny. 

 

Podáváním přípravku STRIDE PLUS zajistíte tělu přírodní složky důležité pro zachování správné funkce kloubů a pojivové tkáně. Dosáhnete tak díky tomu rychlejší obnově buněk pojivové tkáně a syntézy kvalitnější synoviální tekutiny. 

 

Hlavními výhody používání přípravku  STRIDE PLUS:

  • Snadné dávkování a aplikace.
  • Nepřítomnost živočišných kontaminant – jako jediní vyrábíme přípravek z kvalitních složek veganského původu. Díky tomu je zajištěna čistota látek a bezpečnost přípravku, oproti přípravkům živočišného původu vyráběných ostatními výrobci. 
  • Kvalitní složky.
  • Vysoká vstřebatelnost.
  • Využití při prevenci i léčbě kloubních onemocnění.