Láska a zdraví prochází žaludkem, aneb 10 tipů, jak zlepšit zažívání Vašeho koně

Využijte tyto tipy při krmení, a přejděte tak zažívacím obtížím jako je kolika, žaludeční vředy a ostatním nepříjemnostem, které mohou potkat Vašeho čtyřnohého parťáka. Pro Vaši lepší náladu jsme se pokusili jednotlivé body zrýmovat :)

1) Ať si koník větrá spěnku, nechte ho pobíhat venku

Pokud kůň bude trávit co nejvíce času venku mimo stáj, bude jistě spokojenější a jeho zažívání také. Přílišný stres může vést ke špatnému zpracovávání vlákniny ve trávicím traktu, a tím způsobit zažívací problémy.

2) Pro orgány klisniny sežeňte dost vlákniny

Z tohoto důvodu je potřeba zajistit dostatečné množství sena. To obsahuje vysoký podíl vlákniny a měli byste mu tak věnovat více pozornosti než obyčejnému zrní.

3) Pokud Váš kůň trpí smutkem bude to prázdným žaludkem

Ani pro Vás, ani pro koně není prázdný žaludek příjemnou záležitostí. Pokud k tomu ale dojde, zajistěte koníkovi dostatek antacidů jako je hořčík nebo vápník, aby jeho žaludek nebyl překyselený.

4) Příliš mnoho zrní také dobře není

Samotné zrní koníkovi nestačí. Zvažte proto přidání více kalorií ve formě tuku nebo oleje, jakým je například TRM CURRAGH CARRON OIL, který mimo jiné obsahuje také antacidy, zmíněné v předchozím bodě.

5) Napácháte velké škody, nezajistíte-li dost vody

Kůň za den vypije průměrně 26 litrů. Proto mu zajistěte, ať má vždy dostatek čerstvé a čisté vody

6) Pozor, z písku koníka může stihnout kolika

Pokud se Váš kůň často pohybuje v písčitém výběhu a společně s krmením polyká i písek, může to bohužel vyústit v tzv. písečnou koliku. Dávejte proto dobrý pozor.

7) Dejte koni k jídlu klasy a výtažky z mořské řasy

Taktéž Vám můžeme doporučit suplement, který chrání a zároveň vyživuje epitelové buňky uvnitř zažívacího traktu. K tomu se skvěle hodí GNF, který zahrnuje řasy Lamarina a zaštiťuje dostatečný přísun aminokyselin threonin a glutamin.

8) Potěšte Vašeho oře, věnujte se mikroflóře

Chraňte a podporujte vznik koníkovy střevní mikroflóry. K tomuto účelu nejlépe poslouží prebiotika jako jsou výše zmíněné GNF a také náš SYNBIOVIT. Tyto přípravky zajišťují dostatek látek pro bezchybné fungování zažívání.

9) Probiotickým krmením předejdete zraněním

Zároveň s prebiotiky uvedenými výše zvažte užívání probiotik, která jsou taktéž zahrnuta v přípravku SYNBIOVIT. Ty zajišťují správné zpracovávání vlákniny ve střevech, což vede k celkovému zlepšení zažívání a efektivnějšímu využití vitamínů a minerálů, které kůň získává z krmení.

10) Aby Váš kůň zůstal zdravý, dbejte vyvážené stravy

Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě pestrá strava s dostatkem vlákniny, vitamínů a minerálů.