Když je venku horko

I v našich končinách v červnu, červenci a srpnu bývá velmi horké počasí. Nebe bez mráčku a pražící sluníčko člověka přímo tlačí k tomu, aby si zalezl někam do stínu nebo do bazénu. Protože bazény pro koně zatím neexistují, je potřeba přizpůsobit tomu i tréninkový plán se svým čtyřnohým parťákem. Co tedy dělat, aby byl Váš koník šťastný i navzdory horku?

Přizpůsobte tréninkový plán

Nejlepší bude přeplánovat čas ve výběhu na brzké ráno nebo pozdější večer, kdy bude teplota přívětivější.

Vyhledejte stín

Pokud Váš koník žije venku po celý rok, zajistěte mu ve výběhu dostatek stinných míst, aby si od slunce alespoň trochu ulevil.

Zajistěte dostatek čerstvé studené vody a zdroj elektrolytů

Ujistěte se, že má kůň dostatek čerstvé a čisté vody. Pocením kůň ztrácí mnoho důležitých látek (například draslík a sodík), je tedy potřeba pocení zredukovat na minimum. S tím pomáhají elektrolyty, které podporují tělesné procesy, což udržuje tělo v rovnováze. Při jejich výběru je nutné řídit se chutěmi a potřebami koně (například není dobře přidávat elektrolyty do vody, pokud to může mít za následek, že ji kůň bude odmítat pít). Zvažte, proto podávat je přímo ve formě pasty, jako je například náš SUPERLYTE, nebo zkuste ochucené vysoce koncentrované elektrolyty, jako je ISOPRO.

Zpomalte

To platí pro koně i pro jezdce. Opět doporučujeme většinu práce s koněm odvádět brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou teploty přijatelnější. Pokud ale opravdu musíte nějaký z úkolů dělat přes den, nikam nespěchejte a v průběhu práce Vás i koně průběžně ochlazujte. Ihned po sesednutí odstraňte z koně všechnu výstroj, opláchněte koně vlažnou vodou a dejte mu napít studené vody (nenechte ho ale pít příliš rychle).

Pozor na spálení

Dokonce i koně (zvláště šedí) se můžou ze slunce spálit. Nejnáchylnější části jsou pak nohy a čumáky. Opět se ujistěte, že Váš kůň má ve výběhu dostatek stínu a aplikujte bariérový krém na nejnáchylnější místa. Pokud by však ke spálení i tak došlo, naše mast EQUIZAL pomůže zmírnit jakékoli podráždění.

Pozor na úpal

Bohužel i koně může z nadměrného tepla potkat úpal, pokud je vystaven vyšším teplotám, než jeho tělo dokáže snést.

Mezi hlavní příznaky úpalu patří:

  • Zrychlený srdeční tep, který se ani po chvíli odpočinku nevrátí do normálu
  • Vyšší míra pocení, nebo naopak jeho nedostatek
  • Tělesná teplota překračující 39 °C
  • Letargie a apatie
  • Dehydratace

Pokud některý z těchto příznaků u svého koně zpozorujete, ihned kontaktujte svého veterináře a odveďte koně do chladnějšího prostředí.