Jak se zbavit průjmu u psů a koček

animal-2545086_1280-min

Průjem je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací, která se u psů a koček může vyskytnout. Taková nepříjemnost se může zdát na první pohled banalitou, ale v momentě, kdy se objevuje příliš často nebo dlouhodobě, může vašemu mazlíčkovi znepříjemnit jeho život a tím pádem i ten Váš.

 

bigstock-Dog-On-Toilet-Seat-138288578-min

Jak identifikovat průjem ?

Na tuto otázku zdá odpověď myslím každý…

Hlavním ukazatelem průjmu je řídkávodnatá stolice, plynatost, "škrundání" v trávicím traktu a častější nutkání na stolici (3 x denně a více).

Průjem se často může vyskytovat v kombinaci se zvracením, nechutenstvím a následným hubnutím, apatií a v některých případech až selháním organismu.

Průjem jako takový, můžeme rozdělit na dva typy: akutní a chronický. Akutní průjem vzniká náhle a trvá krátkou dobu, většinou trvá v rozmezí několika dnů. Pokud však příznaky přetrvávají po dobu několika týdnů, hovoříme už o průjmu chronickém.

 

 bigstock-Sick-Dog-5954379-min

Primární příčiny průjmu

Příčin může být hned několik.

  • Nevhodná potrava, pozření cizích těles (hračky, předměty, ...).
  • Bakteriální (enterotoxigenní Escherichia coli, kmen Salmonella, Shigella , atd.).
  • Virová infekce (parvoviróza, panleukopenie, atd.).
  • Metabolická nerovnováha (změna rovnováhy iontů a pH).
  • Otrava.
  • Parazitární infekce.
  • Stres (změna prostředí, odstav od matky, náhlý přechod z jednoho krmiva na jiné).
  • Nesprávně zvolené léky (nejčastěji antibiotika a protizánětlivé léky).

U dlouho přetrvávajících chronických průjmů jsou často příčinou potravní alergie či nesnášenlivost, stres, onemocnění jater, ledvin nebo slinivky, zánětlivá onemocnění, některé typy nádorů nebo druhy parazitů, jako je například Giardia intestinalis, patřící mezi nejčastější parazity napadající střevní sliznici psa a kočky.

 

 ad_1-min

Prevence

Jako prevenci lze aplikovat hned několik variant. Zde je výčet těch nejdůležitějších z nich:

  • Při přechodu z jednoho krmiva na jiné přecházejte postupně, ideálně v rozmezí 14 dnů.
  • Nedávejte zvířatům kosti a hračky, které by mohly způsobit poškození trávicího traktu.
  • Nekrmte "od stolu". Lidská potrava není určena pro zvířata.
  • Nedovolte svému zvířeti požírat svoje nebo cizí výkaly.
  • Dbejte na to, aby Váš mazlíček nebyl ve stresu a snažte se mu předcházet, ať už odstraněním vlastního stresoru (= to, co stres vyvolává) nebo případnou medikací (např. přírodní Bachovy esence či homeopatika).
  • Pravidelně odčervuje.

Pro přilepšení, můžete Vašemu psovi nebo kočce dopřát péči o jeho zažívací trakt ve formě

doplňkového krmiva CANIGEST.

CANIGEST je doplňkové krmivo pro psy a kočky, skládající se z probiotika, prebiotika, glutaminu, kaolinu a pektinu.

  1. Probiotika jsou mikroorganismy, které prospěšně ovlivňují hostitele tím, že zlepšují jeho střevní mikrobiální rovnováhu. Jedná se zejména o prospěšné bakterie a kvasinky, které mohou být přidávány do běžného krmiva.
  2. Prebiotika jsou nestravitelná složka potravy, která pozitivně ovlivňuje hostitele selektivní stimulací růstu a aktivity jedné nebo omezeného počtu bakterií v tlustém střevě, a tak zlepšuje zdraví hostitele. Prebiotika jsou prospěšná pro zdraví těla, protože působí jako substrát pro mikroflóru tlustého střeva, čímž prospívá celkovému zdraví gastrointestinálního traktu.
  3. Glutamin je aminokyselina, hrající roli zejména ve zdraví imunitního systému, zažívacího traktu a svalových buněk.
  4. Pektin je vláknina obsažená v potravě, kterou bakterie tlustého střeva fermentují na mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), včetně acetátu, propionátu a butyrátu. Tyto mastné kyseliny jsou významným zdrojem energie pro epiteliální buňky vystýlající gastrointestinální trakt.

 

Užíváním pasty CANIGEST docílíte obnovy a zachování sliznice střeva včetně prospěšných bakterií a tím tak podpoříte správný chod gastrointestinálního traktu. Můžete ji používat zejména jako léčbu přiakutních potížích nebo jako podpůrnou léčbu při chronických průjmech (důležité o tom informovatveterinárního lékaře).

TRMs CANIGEST je k dispozici ve 30 ml odměrných stříkačkách.

 

ezgif.com-video-to-gif

Co dělat, když má můj pes nebo kočka tyto potíže?

Pokud zaznamenáte, že Vašemu mazlíčkovi a vlastně i Vám není z jeho přirozené potřeby úplně komfortně, je na místě s tím něco udělat.

Jednou z prvních a nejjednodušších variant pomoci je nasadit "domácí" dietu. Můžete například uvařit obyčejnou rýži, smíchat ji s vařeným bílým masem (např. kuřecím, krůtím) - vše samozřejmě bez soli a to podávat v menších porcích, v častějších časových intervalech, aby trávicí trakt zvířete neměl takovou zátěž. Důležité je zároveň zvířeti zajistit dostatečné množství pitné vody, protože při průjmu dochází k poměrně vysokých ztrátám vody a iontů, které mohou vyústit až v závažnou dehydrataci v kombinaci s rozhozením acidobazické rovnováhy zvířete.

Přetrvávají-li komplikace déle jak 2 dny, je důležité navštívit veterinárního lékaře!

V případě, že se průjem vyskytuje společně s občasným zvracením, můžete nasadit dvanácti hodinovou hladovku tak, že odeberte veškeré zdroje krmiva, ale zároveň zachováte příjem vody, který by měl být častěji a po menším množství. Nezvrací-li Váš mazlíček déle jak 6 hodin, zkuste mu nabídnout malé množství čistého vývaru. Počkejte dvě hodiny a pokud to v sobě udrží, můžete podat vývar s kousky masa. Postupem času přecházejte na pevnější stravu, až se vrátíte k původnímu stravovacímu režimu.

Důležité je uvědomit si, že při jakémkoliv zhoršení klinického stavu zvířete, ať už ve smyslu častějšího průjmu, zvracení, příměsí krve, dlouhodobého nechutenství, bolesti v břišní oblasti nebo apatie, je nutné neprodleně navštívit veterinárního lékaře.

 

 Diagnostika

Pokud navštívíte veterináře, je dobré znát tyto informace, které je důležité zároveň předat Vašemu veterinárnímu lékaři: intenzita průjmu, barva, konzistence a případné příměsi, které se ve stolici nacházely, výskyt zvracení, případná apatie atd. Základem diagnózy je celkové klinické vyšetření, zahrnující zhodnocení vzhledu zvířete, poslech srdeční, dechové a střevní činnosti a prohmatání břicha.

Následně se dá provést cytologické vyšetření rektálního výtěru, biochemické a hematologické vyšetření krve (k vyloučení onemocnění jater, ledvin a slinivky), sonografické vyšetření, rentgenologické vyšetření, ale také i diagnostické "rychlotesty" k vyloučení případných infekčních onemocnění - parvoviróza, psinka, panleukopenie, virus leukózy koček a felinní virové imunodeficience (FIV a FeLV), …