Víte, že vaše zvíře se může otrávit i doma?

08_n-min

Asi každý z vás má doma čokoládu, cibuli nebo paralen. Ale věděli jste, že jsou pro psy a kočky jedovaté? V tomto článku si popíšeme jedovatost vybraných látek, které u zvířat často způsobují otravy.

Otravy psů a koček

Otrava zvířete je noční můrou každého chovatele. Úporné zvracení, průjem, nechutenství, apatie a slabost mohou být jedny z prvních příznaků otravy. V pozdějších stádiích se mohou objevit křeče, neschopnost pohybu, poruchy dýchání, kóma až smrt.

Mezi jedovaté potraviny, které rozhodně nepatří do zvířecího jídelníčku řadíme: čokoládu (obecně sladkosti, včetně umělých sladidel), cibuli a česnek, potraviny obsahující kofein, alkohol a syrové těsto, avokádo, hrozny a rozinky, ořechy, sůl a spousty dalších.

Do jedovatých věcí, které se často vyskytují v domácnostech můžeme zařadit také lilkovité rostliny, jedy na hlodavce nebo paracetamol.

Čokoláda

Je to asi nejznámější potravina, o které víme, že by ji zvířata neměla jíst. Obsahuje methylxantiny - kofein a theobromin. Methylxantiny se z těla vylučují velmi pomalu a zároveň obsahují velké množství tuků, které mohou poškodit slinivku a narušit tak trávení. Nejméně toxická pro zvířata je čokoláda mléčná, následně hořká a nejvíce toxická je čokoláda na vaření.
Při otravě můžeme pozorovat zvracení, zvýšenou aktivitu, zrychlený dech, slabost, třes a silné bušení srdce. Při časté konzumaci čokolády dochází k poruchám srdečního rytmu a poškození ledvin.

Lehké příznaky se mohou objevit už po pozření cca 20 mg/1 kg živé hmotnosti, což odpovídá 130 g čokolády mléčné, 40 g čokolády hořké a 15 g čokolády na vaření na 10 kg hmotnosti psa.
K závažnému stavu může dojít po pozření 60 mg theobrominu na kg živé hmotnosti, což odpovídá 390 g čokolády mléčné, 110 g čokolády hořké a 45 g čokolády na vaření na 10 kg hmotnosti psa.

Hrozny a rozinky

Mechanismus otravy těmito potravinami není dodnes zcela známý. Nicméně může začít lehkým podrážděním trávicího traktu a může vyústit až v těžké selhání ledvin.

Cibule, česnek, pažitka a pórek

Tyto potraviny jsou známy jako přírodní antioxidanty… Ale všeho moc škodí! Obsahují sirné sloučeniny, které mají vliv na červené krvinky (erytrocyty). Způsobují poškození hemoglobinu (protein erytrocytů zajišťující transport kyslíku), což může mít za následek rozvinutí chudokrevnosti (anémie). Zvířata trpí průjmy, bolestí břicha, zrychleným dýcháním, dušností, apatií až letargíí, …

Lilie (Lilkovité rostliny)

Ve všech částech této rostliny (i v pylu) můžeme najít krystaly šťavelanu vápenatého, které negativně ovlivňují funkci ledvin. Většina zvířat otravu snáší poměrně dobře, výjimku však tvoří kočky. Klinickými příznaky otravy jsou nevolnost, zvracení, průjem, apatie, méně časté močení až jeho úplná zástava.

Při pozření už 2 listů může dojít k úhynu kočky cca do 24-48 h po pozření.

Léčivé přípravky obsahující paracetamol (např. paralen, panadol)

Jedná se o nejznámější analgetikum (lék proti bolesti) a antipyretikum (lék proti horečce), které je používáno v humánní medicíně. Jeho škodlivý účinek spočívá zejména v toxicitě jeho metabolitu. Projevem otravy je tzv. methemoglobinémie, kdy dochází k neschopnosti červených krvinek vázat a přenášet kyslík do tkání. U koček je průběh otravy mnohem horší než u psů a ve většině případů končí fatálně. Kočky (i fretky) mají malou schopnost metabolizovat paracetamol, proto je pro ně toxický již ve velmi malých dávkách. Psi jsou schopni paracetamol odbourávat lépe, nicméně vysoké dávky pro ně mohou být rovněž toxické.

Toxická dávka pro kočky je 10-60 mg/kg živé hmotnosti.
U psů se lehké příznaky otravy (deprese, zvracení, methemoglobinémie) objevují u dávky 100 mg/kg živé hmotnosti – cca 1 tableta/5 kg živé hmotnosti.
Letální dávka pro psy je 900 mg/kg živé hmotnosti – 9 tablet/5 kg živé hmotnosti, kdy dochází k akutnímu selhání jater a úhynu zvířete.

Rodenticidy (jedy na hlodavce)

K otravě může dojít pozřením samotného jedu nebo otráveného hlodavce. Oba tyto případy mohou mít za následek smrt zvířete. Rozdíl je převážně v průběhu a délce trvání otravy. Hlavním problémem této otravy je narušení krevní srážlivosti krve, což má za následek neschopnost krve se srážet. Dochází tak ke vzniku krvácenin na sliznicích a v dutinách. Mimo jiné se objevují apatie, slabost, nechutenství a krvácení z tělních otvorů.

40_n-min

Co dělat při otravě zvířete?

Co nejrychleji dostaňte své zvíře na veterinární kliniku!

Bohužel proti většině otrav neexistují žádná antidota. Tudíž léčba probíhá většinou symptomaticky (léčíme pouze jednotlivé příznaky):

  • zavodnění zvířete prostřednictvím infuzní terapie,
  • podávání aktivního uhlí – díky svému povrchu je schopno na sebe vázat toxické látky a vyloučit je trávicím traktem z těla ven,
  • léky proti zvracení,
  • léky proti průjmu – CANIGEST,
  • léky proti křečím, atd..

Proto bude potřeba velká dávka trpělivosti a maximální spolupráce s veterinárním lékařem.

Vy jako chovatel můžete zajistit první pomoc. Možností jak ji poskytnout je několik a odvíjí se od příčiny otravy (např. vyvolání zvracení, podání aktivního uhlí, atd.). Proto je dobré zavolat na Toxikologické středisko nebo vašemu veterinárnímu lékaři, kde vám na základě podaných informací poradí co dělat. 

28_n-min

Prevence

Nejdůležitější je dbát na prevenci a zamezit tak vzniku otravy. Zde je výčet základních bodů, které je třeba dodržovat:

  • Snažte se z dosahu vašich zvířat odstranit potencionální toxické látky (např. jedovaté rostliny).
  • Nekrmte zvířata od stolu, mají přece svoje krmení a pamlsky.
  • Nedávejte svému zvířeti humánní léčivé přípravky bez předchozí konzultace s veterinárním lékařem.